Aquesta ruta està basada en l’itinerari de pedal medieval
2016, adaptada al nostre gust, d’entrada comencem a Sanaüja enlloc de Guissona
i fem alguna retallada perquè ens quedi una ruta de 84 quilòmetres enlloc dels
105 de la ruta original, tot i així queda una ruta dura que encara que circula
majoritàriament per pistes hi ha forces corriols, alguns difícils tècnicament o
bé amb pujades amb durs pendents que ens
faran arrossegar la bici. L’època que em escollit ens ensenya la cara verda de
la Segarra amb tocs grocs de la colza.
Sortim de Sanaüja pel costat de la riera, aigua amunt, cap a
Pedrafita seguint bones pistes amb
pujades de pendents moderats, no arribem al vèrtex geodèsic sinó que al arribar a la casa del mateix nom
seguim la pista que baixa fins a creuar el barranc de Granell, aquí deixem la
pista per posar-nos dins del barranc seguint un “corriol” on hem de baixar
diversos cops de la bici i a més trobem un tram totalment tapat pels esbarzers,
més avall tornem a pedalar fins a passar per dins un túnel que passa per sota
la carretera, a l’altre banda sortim de la llera del torrent com podem i de
seguida arribem a una pista on ja podem continuar pedalant de baixada fins a la
Mesquita.
Ara la pista va pujant una mica per després anar pujant amb
pendent molt suau, amb algun sifó entremig, i així arribem a l’Aguda. Marxem de
l’Aguda per una pista que porta a l’ermita de Sant Salvador, una mica abans
d’arribar-hi agafem un corriol, amb força pedra al inici, que es ciclable però,
el corriol baixa fins arribar a la vora d’un torrent allà`girem cap a la dreta
i després d’encarar un empit tornem a baixar fins arribar a Torà, per la porta
del Darrere.
Passem per diversos carrers de Torà i anem a buscar la
carretra LV-3003 que deixem de seguida per agafar una pista planera que ens
porta a un sender, una pala que impresiona d’entrada, que farem empenyent fins
arribar al costat de l’avenc d’Enconills, ara el sender segueix pujant i el fem
gairebé tot sobre la bici fins que arribem al peu de La Pinada però ens en separa un tirapits
que no ens veiem en cor de fer sobre la bici, a hores d’ara, si no ho teníem
clar, ja ens ha quedat clar que la Segarra no es plana.
Marxem de La Pinada baixant encara per un sender que arriba de
seguida a un camí que ens porta cap a Ivorra, després de baixar una mica i
enfilar-nos després fins al poble. Marxem amb una bona pujada que més endavant
s’aplana fins arribar a Portell. Per un terreny que va fent ondulacions arribem
a un corriol, sense cap dificultat, que comença baixant per planejar després
per entrar a Gospí. Fent un sifó arribem al coll de l’Ametlla i tot baixant
arribem a una bifurcació, si anéssim a l’esquerra seguiríem l’itinerari
original però nosaltres anem cap a la dreta per fer la primera retallada.
Arribem al camí Ral que ve de les Oluges, on retrobem
l’itinerari original, i anem en direcció a Torroja, abans d’arribar-hi agafem
un corriol a mà dreta amb un empit d’entrada per pujar una feixa, després va
ondulant a mitja vessant i ens porta sense cap dificultat al camí de les
Serres, al arribar a una bifurcació el deixem per anar cap a l’esquerra pels
plans de Meià, a mesura que anem avançant ens apareix el castell de Castellmeià
per sobre un mar verd d’ordi. Arribem de pla ala conjunt format per
Castellmeià, a l’esquerra i la Mare de Déu de la Llet a la dreta.
La pista baixa fins a la carretera L-324 que seguim uns
centenars de metres i la deixem per agafar la L-312 que ens porta a El Llor
després d’uns 400 metres. Passem per sota Sant Julià i seguim unes pistes que fent pujadetes i baixadetes ens
deixen a Guissona. Travessem la vila de punta a punta pel mig i en sortim per
sota l’ermita de Sant Macari i anem
seguint diverses pistes entre conreus, el terreny es força pla fins que a la
vista de Florejacs baixem a travessar el barranc que porta el mateix nom, i una
pujada ens deixa al poble que travessem pel carrer que volteja el castell i l’església.
Fem una curta baixada i agafem un camí, no gaire bo, que puja
al tossal del Bautista, arribem a un
sender, primer puja una mica per anar planejant després, sense cap dificultat
ens porta a un camí on ens apareix de sobte el castell de les Sitges, fent una
curta marrada hi arribem. Seguint diferents camins arribem a un corriol que
baixa, sense cap dificultat, fins un gram tub que passa per sota la C-14, a
l’altre cantó va pujant suaument entre la carretera i un camp fins que arribem
a una pista, aquí tornem a deixar l’itinerari original, que ens porta fins a la
Casanova i ens retorna a retrobar la traça que havíem deixat.
Arribem a Vilalta, remuntem fins a l’Alzina i una llarga
baixada ens porta a travessar la C-452, deixem la traça original i tombem a la
dreta on de pla arribem a unes masies que estan escampades al pla que hi ha
sota Ribelles, des de dalt el seu castell ens mira com anem remuntant la pista
asfaltada que hi puja, al primer revolt sobtat seguim recte deixant la pista
enquitranada, pujant primer i baixant
després faldegem la costa de les Garrigues per arribar finalment a Sanaüja
després d’una curta baixada.
El recorregut
El Perfil
La traça del GPS de la ruta "Voltejant la Segarra del Nord :: Sanaüja-Torà-Ivorra-Potell-Gospí-El Llor-Guissona-Florejacs-Ribelles."
Cap comentari:
Publica un comentari a l'entrada